İsviçre’nin en büyük bankası duyurdu: Gümüş, altından daha iyi bir fırsat

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, gümüş fiyatlarının altından daha iyi bir fırsat sunacağını açıkladı. Gümüş fiyatı tahminlerini artırarak, bu metalin altından daha iyi performans göstereceğini öngördüler. 2024 yıl sonu için gümüş fiyatı hedefini yüzde 20 artırarak 36 dolara, ortalama fiyat beklentisini ise yüzde 14 artırarak 30,5 dolara yükselttiler.

UBS stratejistleri, yeni gümüş fiyatı beklentilerinin altın fiyatından daha iyi bir performansı yansıttığını belirtirken, gümüşün altın fiyatları yükseldiği bir ortamda nispeten iyi bir konumda olduğuna inanıyorlar. Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politikasının gevşemesinin beklendiğini ve piyasanın arz ve talep temellerinin sıkılaştığını vurguladılar.

UBS, gümüş piyasasında olası bir sıkışıklığa dair endişelerin yanı sıra bol miktarda gümüş rezervi olduğuna inanıyor. Analistler, özellikle güneş enerjisi sektöründeki talep artışının devam edeceğini ve maden üretimine yönelik potansiyel aşağı yönlü risklere dikkat çekiyorlar.

Ancak, UBS, altın fiyatlarının önümüzdeki aylarda zayıf kalma ihtimaline işaret ederek, bu durumun gümüş fiyatlarının son dönemdeki üstün performansının bir kısmını geri çekmesine neden olabileceğini belirtti. Bu durumun, yatırımcılara daha iyi giriş seviyeleri ve gümüşün üstünlüğü için daha cazip bir fırsat sunacağını ve gelecekte altın üzerinde bir fırsat sağlayabileceğini öngördüler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir