SON DAKİKA: Helikopterin enkazına ulaşıldı, İran Cumhurbaşkanı Reisi öldü mü, işte son durum

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopter Tebriz’in kuzey doğusunda Uzi ve Pir Davud köyleri arasındaki Dizmar ormanında düştü.

Sis ve yoğun yaşış nedeniyle arama-kurtarma ekiplerinin kaza mahalline ulaşma çabaları sekteye uğradı. Ekipler İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ı taşıyan helikopterin enkazına TSİ ile 05.30 sıralarında ulaşıldı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın hayatını kaybedip kaydetmediği bilinmiyor.

İşte arama-kurtarma çalışmalarının ikinci gününde dakika dakika yaşananlar:

05.40: Reuters’a konuşan İranlı bir yetkili, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin sağ bulunmasına yönelik beklentiğinin düşük olduğunu ifade etti.

05:27: İran haber ajansı Tasnim’in haberine göre; İran Kızılayı Başkanı Kolivand, ekiplerin kaza bölgesine ulaştığını açıkladı. Kolivand’a göre; Tevil köyündeki kaza helikopterinin arama alanında gelişmiş ve özel ekipmanlarla 73 kurtarma ekibi bulunuyor.

04.15: İran Kızılayı Başkanı Kolivand, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve bazı yetkililerin helikopter kazası geçirmesine ilişki son gelişmeyi duyurdu. Kolivand, Türk İHA’sı Akıncı’nın Doğu Azerbaycan eyaletine bağlı Tevil köyü yakınlarında tespit ettiği iki ısı kaynağının bulunduğu bölgeye arama kurtarma timlerini sevk ettiği bildirildi.

İran’da neler yaşandı?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyet dün üç helikopterlik bir konvoyla Azerbaycan sınırından dönmek için hareket etmişti.

Ajanslar önce Reisi’nin konvoyundaki bir helikopterin kaza yaptığını duyurdu. Akabinde Reisi’yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığı belirtildi.

Sonrasında gelen haberler, konvoydaki iki helikopterin İran’a döndüğünü ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abullahiyan’ın içinde bulunduğu helikopterle bağlantının kesildiği yolundaydı…

Tehran Times’ın güvenilir kaynaklara dayandırdığı habere göre, Reisi’yi taşıyan helikopterin uydu telefonuyla herhangi bir irtibat sağlanamıyordu.

Hava şartları arama-kurtarma ekiplerinin kaza mahalline ulaşmasını engelledi. Bölgede yoğun sis ve yağış vardı. Ekiplerin Reisi’nin helikopterine ulaşması saatler aldı.

Son dakika haberinin ayrıntıları geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir